Jak wyliczyć odszkodowanie za śmierć rodzica w ZUS?

Jak wyliczyć odszkodowanie za śmierć rodzica w ZUS?

 

Jaki jest wiek osoby uprawnionej do otrzymania odszkodowania?

Odszkodowanie za śmierć rodzica w ZUS przysługuje osobie, która ukończyła 18 lat. Aby móc skorzystać z tego świadczenia, należy złożyć wniosek do właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Należy w nim zaznaczyć, że śmierć rodzica nastąpiła w wyniku wypadku przy pracy, choroby zawodowej lub choroby uznanej za chorobę zawodową.

Jakie dokumenty trzeba złożyć?

Wniosek o odszkodowanie wymaga wypełnienia odpowiednich dokumentów. O ile składający wniosek nie posiada aktu zgonu rodzica, to musi on złożyć stosowne zaświadczenie z USC, potwierdzające okoliczności i datę śmierci rodzica. Konieczne będzie także załączenie zaświadczenia z zakładu pracy rodzica, w którym potwierdzona zostanie choroba zawodowa lub wypadek przy pracy. Należy także dołączyć odpowiednie zaświadczenie o stanie rodzinnym składającego wniosek.

Kiedy można otrzymać odszkodowanie?

Odszkodowanie można otrzymać w ciągu 30 dni od momentu wpłynięcia wniosku do ZUS. Osoba uprawniona do otrzymania świadczenia zostanie poinformowana o wysokości odszkodowania przez ZUS.

Ile wynosi odszkodowanie za śmierć rodzica?

Wysokość odszkodowania za śmierć rodzica jest uzależniona od wieku zmarłego w momencie śmierci. Jeżeli osoba zmarła w wieku mniejszym niż 55 lat, osoba uprawniona do świadczenia będzie miała prawo do otrzymania kwoty odpowiadającej jednorazowemu świadczeniu rentowemu. Jeśli zmarła osoba ukończyła 55 lat, wtedy wysokość odszkodowania wynosić będzie 30% wysokości renty.

Jakie są dodatkowe świadczenia?

Osoba uprawniona do odszkodowania może otrzymać także dodatkowe świadczenia, które są przysługujące osobom, które utraciły rodzica w wypadku przy pracy bądź chorobie zawodowej. Są to świadczenia: zasiłek pogrzebowy, zasiłek przysługujący na pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji zmarłego oraz zasiłek z tytułu utraty dochodów.

Co powinien zawierać wniosek?

Wniosek o odszkodowanie powinien zawierać dane osobowe osoby składającej wniosek, dane osoby zmarłej, informacje dotyczące śmierci rodzica, wysokość odszkodowania, datę wypadku/choroby oraz dane dotyczące pracy rodzica.

Czy odszkodowanie można zawiesić?

Odszkodowanie może zostać zawieszone w sytuacji, gdy osoba uprawniona do jego otrzymania nie złożyła kompletnego wniosku lub gdy ZUS ustali, że śmierć rodzica nastąpiła z innych przyczyn niż wypadek przy pracy lub choroba zawodowa.

Czy odszkodowanie jest wypłacane w ratach?

Tak, odszkodowanie może być wypłacane w ratach, jeśli ZUS uzna, że składająca wniosek osoba nie jest w stanie pokryć wszystkich kosztów związanych z otrzymaniem odszkodowania w jednej wypłacie. Raty będą wypłacane w okresach miesięcznych lub kwartalnych.

Czy można złożyć odwołanie od decyzji ZUS?

Tak, jeżeli osoba składająca wniosek nie zgadza się z decyzją ZUS dotyczącą wysokości odszkodowania lub dotyczącą odmowy jego wypłaty, może złożyć odwołanie. Odwołanie składa się w ciągu 14 dni od otrzymania odpowiedzi ZUS.

Czy otrzymanie odszkodowania wiąże się z jakimiś obowiązkami?

Osoba składająca wniosek o odszkodowanie za śmierć rodzica zobowiązuje się do przekazania informacji o wypłacie odszkodowania do właściwego urzędu skarbowego. Oznacza to, że otrzymane pieniądze mogą być uznane jako dochód i opodatkowane.

Kto może składać wniosek?

Osobą uprawnioną do składania wniosku o odszkodowanie za śmierć rodzica w ZUS jest małżonek lub dziecko zmarłego, które ma ukończone 18 lat. W przypadku, gdy małżonek lub dzieci są niepełnoletnie, wniosek może być składany przez opiekuna prawnego dziecka lub osobę, która uzyskała zgodę sądu na składanie wniosku.

Podsumowanie

Odszkodowanie za śmierć rodzica w ZUS może otrzymać osoba, która ukończyła 18 lat. Aby skorzystać z tego świadczenia, należy złożyć wniosek do właściwego oddziału ZUS oraz dołączyć odpowiednie dokumenty. Świadczenie może wynosić jednorazowe odszkodowanie lub 30% wysokości renty, w zależności od wieku zmarłego w momencie śmierci. Osoba składająca wniosek o odszkodowanie może otrzymać także dodatkowe świadczenia, a w przypadku odmowy bądź niższej wysokości odszkodowania, może złożyć odwołanie.