Sprawdź jak uzyskać odszkodowanie z PZU za zabieg łyżeczkowania

Sprawdź jak uzyskać odszkodowanie z PZU za zabieg łyżeczkowania

Odszkodowanie za łyżeczkowanie – na czym polega procedura?

Łyżeczkowanie to zabieg medyczny wykonywany w celu oczyszczenia jelit z resztek pokarmowych, będący często leczeniem przyczynowym jelitowych chorób zapalnych. Zabieg wysoce skuteczny, jednakże czasami może być konieczne wykonanie go w trybie ratowniczym, co skutkuje dużymi wydatkami. Aby odzyskać tę kwotę, środkiem do tego jest uzyskanie odszkodowania z PZU. Jak jednak to zrobić?

Kiedy odszkodowanie z PZU za zabieg łyżeczkowania może być wypłacone?

Odszkodowanie z PZU za zabieg łyżeczkowania może być wypłacone w przypadku gdy doszło do niego na skutek choroby lub jako środek leczenia choroby. Jest to ważne, ponieważ w przypadku wystąpienia do ubezpieczyciela z roszczeniem, musi ono być odpowiednio udokumentowane.

Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania odszkodowania?

Niezbędne dokumenty to: umowa ubezpieczeniowa, poświadczenie diagnozy lekarskiej dotyczące choroby, która skutkowała wykonaniem zabiegu, rachunki/faktury za łyżeczkowanie, które potwierdzają wysokość poniesionych kosztów oraz w razie potrzeby – inne dokumenty medyczne, np. wyniki badań.

Jak wygląda samo postępowanie?

Po zebraniu dokumentów, należy dostarczyć je do firmy ubezpieczeniowej. Przedstawić je można w formie mailowej i wtedy wszystkie wymagane dokumenty należy przesłać w formacie pdf do adresu mailowego, jaki zostanie podany przez ubezpieczyciela. W innym wypadku można przesłać je listem poleconym lub też osobiście je dostarczyć do siedziby ubezpieczyciela. Przy tym pierwszym wariancie często wymagane jest udokumentowanie wysyłki, a w innych są wymagane podpisy i pieczątki.

Kiedy można spodziewać się odszkodowania?

Ze względu na różne czynniki, proces odszkodowania może potrwać nawet kilka miesięcy. Po tym czasie należy spodziewać się decyzji, która może wypłacić całość lub też część wnioskowanej kwoty. W przypadku gdy decyzja będzie negatywna, można wystąpić z odwołaniem.

Jakie są korzyści z uzyskania odszkodowania?

Uzyskanie odszkodowania za zabieg łyżeczkowania jest bardzo korzystne dla zainteresowanego, ponieważ pozwala mu odzyskać wydane wcześniej pieniądze oraz zminimalizować konieczność wykonania zabiegu w przyszłości. Co więcej, uzyskana decyzja jest bardzo ważnym dokumentem, który może być wykorzystany jako dowód dla innych firm ubezpieczeniowych w przypadku gdyby pacjent był zmuszony wystąpić z wnioskiem o odszkodowanie za zabieg łyżeczkowania.

Kiedy odszkodowanie nie jest możliwe?

Odszkodowanie z PZU za zabieg łyżeczkowania nie jest możliwe w przypadku gdy wykonano go w celu wykonania diagnostyki. W takim wypadku jedynym rozwiązaniem jest procedura uzyskania refundacji. Refundacja jest jednak możliwa tylko po uzyskaniu skierowania od lekarza.

Jak jeszcze można odzyskać poniesione koszty?

Ponadto w wielu sytuacjach zabieg można zgłosić do NFZ, gdzie możliwe jest uzyskanie odpowiedniej refundacji. Oczywiście w tym wypadku wymagane będzie zgłoszenie zleconego zabiegu do NFZ, a także dostarczenie wniosku do ubezpieczyciela. Warto pamiętać, że w przypadku refundacji konieczne może być czekanie na decyzję przez kilka tygodni, a większość przypadków jest dobrze dokumentowana.

Czy jest jakieś wsparcie w postaci porad i wskazówek?

Na szczęście istnieje wiele stron internetowych, które oferują wsparcie w postaci porad i wskazówek odnośnie uzyskiwania odszkodowań i refundacji. Warto szukać wsparcia wśród prawników, którzy specjalizują się w tego typu sprawach oraz zasięgnąć informacji wśród znajomych, którzy mieli już styczność z odszkodowaniami.

Czy jest jeszcze jakaś inna metoda otrzymania odszkodowania?

Istnieje jeszcze jedna metoda uzyskania odszkodowania, a mianowicie – wystąpienie na drogę sądową. Jest to jednak droga długa i czasochłonna i raczej odradzana, dlatego lepiej skorzystać z innych dostępnych metod.

Podsumowanie

Podsumowując, uzyskanie odszkodowania z PZU za zabieg łyżeczkowania może być bardzo proste, o ile pacjent odpowiednio wypełni wszystkie wymagane dokumenty i dostarczy je ubezpieczycielowi. W innym wypadku zawsze można skorzystać z refundacji lub też wystąpić do sądu o odszkodowanie. W każdym przypadku ważne jest, aby dokładnie przeczytać dokumenty ubezpieczeniowe oraz zasięgnąć porady u specjalisty.